Jak radzić sobie z twardą wodą?

Płynąca z kranów twarda woda to problem występujący na niemal całym terenie Polski. Poziom jej twardości nie jest niebezpieczny dla zdrowia, jednak ma negatywny wpływ na wiele urządzeń AGD, powoduje trudno usuwalne osady na naczyniach, a także przesuszenie skóry i włosów. Aby poradzić sobie z tym problemem, wystarczy stosować specjalne środki i urządzenia zmiękczające wodę. Szczególnie ważna jest pod tym względem ochrona urządzeń AGD, które pod wpływem twardej wody dużo szybciej się zużywają i częściej ulegają awarii.

Co to znaczy, że woda jest twarda i jak ją rozpoznać?

Twardość wody badają lokalne przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji, które mogą każdemu udzielić na ten temat informacji. Niektóre z nich umieszczają takie dane na swoich stronach internetowych. Badanie twardości wody można także zlecić stacji sanitarno-epidemiologicznej, specjalnemu laboratorium lub firmie sprzedającej urządzenia filtrujące. Dostępne są w sprzedaży także proste testy twardości wody: paskowe i kropelkowe, przy czym te drugie uznawane są za bardziej dokładne. Tak naprawdę jednak o tym, czy płynąca z domowego kranu woda jest twarda, można przekonać się w dużo prostszy sposób. Taka woda bowiem pozostawia charakterystyczny i trudno usuwalny osad np. w czajniku i w kubkach na herbatę, a także wokół baterii przy umywalce i zlewie. Przy twardej wodzie naczynia wyciągnięte ze zmywarki mają matowe smugi. Ponadto można zauważyć przesuszenie skóry i włosów, a także szorstkość upranych ręczników i ubrań. Takie efekty wynikają z tego, że za zjawisko twardości wody odpowiadają związki wapnia i magnezu. Podczas podgrzewania wody (np. w czajniku lub pralce), następuje odgazowanie dwutlenku węgla, który przez to nie jest w stanie utrzymać w wodzie w stanie rozpuszczonym węglanów wapnia i magnezu. To właśnie one tworzą specyficzny osad.

Twarda woda niszczy sprzęt AGD

Osadzający się z twardej wody osad ma negatywny wpływ na smak napojów i potraw, na wygląd skóry i włosów, a także utrudnia utrzymanie w czystości domowych urządzeń sanitarnych. Jednak najpoważniejszym skutkiem używania twardej wody jest szybsze zużywanie się sprzętów AGD, takich jak na przykład: zmywarka, pralka, czajnik elektryczny, żelazko, ekspres do kawy itp. W ich wnętrzu, na ważnych elementach osadza się kamień, który po pewnym czasie zaburza prawidłowe działanie wewnętrznych elementów, prowadząc często do poważnych awarii. Zanim to nastąpi, użytkownik takich urządzeń może obserwować inne niepokojące zjawiska, np.: pływanie w wodzie z czajnika drobinek osadu, pozostawianie śladów osadu na prasowanych żelazkiem parowym ubraniach, brzydkie zacieki na naczyniach wyciąganych ze zmywarki itp. Aby temu zapobiec, a przy tym uchronić urządzenia AGD przed uszkodzeniem, ich producenci zalecają regularne używanie środków zmiękczających wodę. Szczególnie dotyczy to takich urządzeń jak pralka i zmywarka, których naprawa jest szczególnie kosztowna, a często nawet niemożliwa.

  Zabytki Chełmna

Systemy i filtry zmiękczające wodę

Aby chronić urządzenia domowe przed osadzaniem się w nich kamienia, można od czasu do czasu je po prostu czyścić specjalnymi preparatami. Jednak jest to działanie po fakcie. Chcąc działać prewencyjnie, lepiej jest zamontować specjalny system zmiękczający wodę, który zapobiega tworzeniu się osadów już na poziomie instalacji wodnej.

W systemach zmiękczających wodę najczęściej wykorzystuje się:

  • Sole zmiękczające, które jednak nie zmiękczają wody pitnej, lecz chronią jedynie rurociągi;
  • Metodę odwróconej osmozy – dzięki podłączeniu urządzenia do instalacji sanitarnej uzyskuje się miękką i czystą wodę;
  • Magnetyczne zmiękczacze wody – dzięki nim szkodliwe związki zawarte w wodzie ulegają rozpadowi.

Takie systemy zmiękczające wodę ograniczają skalę akumulacji kamienia już w rurach, a przez to także w urządzeniach AGD wykorzystujących wodę czyli czajnikach, ekspresach do kawy, zmywarkach itp.

Inne metody ochrony urządzeń AGD przed twardą wodą

Jeśli nie ma możliwości zamontowania domowej stacji uzdatniania wody, trzeba systematycznie stosować chemiczne środki zmiękczające wodę oraz regularnie czyścić urządzenia AGD z osadu sprawdź  naprawa zmywarek Warszawa. W przypadku wody pitnej warto zaopatrzyć się w dzbanek filtrujący, który skutecznie oczyści wodę przed użyciem jej w czajniku, garnku, ekspresie do kawy czy żelazku. Bezpieczne korzystanie z pralki wymaga stosowania specjalnych płynów lub proszków zmiękczających wodę, które trzeba dodawać do każdego prania. Ochrona zmywarki przed kamieniem polega natomiast na stosowania soli oraz wielofunkcyjnych tabletek, które oprócz mycia i nabłyszczania, posiadają specjalne substancje chroniące urządzenie przed twardą wodą. Na opakowaniu takich tabletek zawsze widnieje informacja o tym, czy dany produkt nadaje się do twardej wody. Ponadto raz w miesiącu warto zastosować specjalny płyn do czyszczenia zmywarki, który nie tylko usunie kamienny osad i tłuszcz z wewnętrznych części urządzenia, ale przy okazji likwiduje brzydki zapach.

  Lokata walutowa – jak można ją założyć?